İstanbul kepçe kulak ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul

Tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkan kepçe kulak sorunu, vücudun genel işleyişinde olumsuz herhangi bir etki oluşturmayan ancak estetik açıdan çeşitli kaygılar ve rahatsızlıklar oluşturan bir durumdur.

Kepçe kulak genellikle, olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanmaktadır ancak kepçe kulak, kulak büyüklüğüyle ilgili bir durum değildir, sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Teknolojik gelişmeler sonucunda, kişilerde estetik açıdan kaygılar ve şikayetler oluşturan kepçe kulak ameliyatları, modern ve basit teknikler kullanılarak, etkili ve hızlı şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulak bölgesinde sıklıkla görülen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak sorunu temel olarak iki durumdan dolayı ortaya çıkmaktadır;

 • Kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların gevşek nitelikte olması durumu, kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olmasına sebep olmaktadır. Bu durumda kulak, dışarıya doğru açık görünmektedir.

 • Kulak kıvrımlarının yetersizliği sebebiyle, kulak olması gerekenden daha düz görünmektedir. Normal bir kulak yapısında bulunması gereken üst kıvrımların oluşmaması ya da yetersiz oluşması durumunda, kepçe kulak durumu ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak iki durumdan kaynaklanan kepçe kulak sorunu, öne veya yana eğilmiş duran kulaklar ile estetik bulunmayan bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kepçe kulak durumu, genellikle her iki kulakta ortaya çıkmaktadır, bazı durumlarda ise tek kulakta oluşabilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

 • Kepçe kulak, tamamen genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğumsal bir sorun olan kepçe kulağın, anne ya da babada görülmesi durumunda kişide ortaya çıkma ihtimali artış göstermektedir.
 • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasında bulunan açının, normale göre çok geniş olması sebebiyle kepçe kulak sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Kulak kıkırdaklarının, doğuştan gevşek niteliğe sahip olması sebebiyle kepçe kulak sorunu ortaya çıkmaktadır.
 • Kulak yapısında kalıtsal sebeplerle bulunan şekil bozuklukları bulunması, kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların yeterli şekilde oluşmamasına ve kulak kepçesinin ütülenmiş gibi dümdüz bir yapıda olmasına neden olmaktadır.

Kepçe kulak durumuyla ilgili yapılmakta olan çalışmalar, kulak kaslarındaki gevşekliğin kandaki östrojen hormonu düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktadır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatları, hastanın yaşı göz önünde bulundurularak, doğru tekniklerle ve doğru zamanda gerçekleştirilmelidir.

  • Kepçe kulak ameliyatlarında, tam olarak kulak arkasından kesi yapılmaktadır. Kulak arkasından kesi yapılması sebebiyle, iz kalma ihtimali ortadan kaldırılmaktadır.
  • Kepçe kulak ameliyatı, lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.
  • Ameliyat sonrası alınması gereken dikişler oluşturulmamaktadır.
  • Kepçe kulak ameliyatlarının süresi, genellikle kişide bulunan kulak sorununun seviyesine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 45-90 dakika sürmektedir.

  İstanbul Kepçe kulak ameliyatı, iyileşme süreci ve sonrasında, kişinin duymasına herhangi bir etki oluşturmamaktadır. Basit, hızlı ve etkili yöntemlerle gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatlarında iyileşme süresi maksimum 1-2 hafta olmaktadır.

  Kepçe Kulak Ameliyatında Neler Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatlarında temel amaç, kulağın sahip olduğu şeklin değiştirilmesidir. Bu doğrultuda, kepçe kulak oluşumuna sebep olan iki temel unsur üzerinden hareket edilerek kulak şeklinde değişiklik yapılmaktadır.

  • Kulağın kafa ile oluşturduğu açının normale göre daha geniş nitelikte olması durumunda, kepçe kulak ameliyatlarında bu açıyı azaltmak amaçlanmaktadır. Kulak ile kafa arasındaki açının azaltılması amacıyla, tam olarak kulak ile kafanın birleştiği yere sağlam dikişler yapılmaktadır. Böylece normal bir kulak ve kafa açısı oluşturulmaktadır.
  • Kulağın üst kısmında yeterli nitelikte kıvrımlar oluşmaması durumunda ise, kulağın arkasından, derinin altından kıkırdağa güçlü dikişler uygulanmakta, böylece kulak eğilmektedir. Böylece kulaktaki ütülenmiş gibi görünen ve estetik olmayan görüntü, doğal bir kıvrıma dönüştürülmektedir.

  Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

  Bebeklik döneminde gözlemlenen kepçe kulak sorunları, doktor kontrolünde birtakım elastik bantların birkaç ay süreyle kullanılması sonucu, ilerleyen süreçte ameliyat olunmasına gerek kalmadan sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir.

  Çocukluk döneminde ise, ilkokul çağında bile kepçe kulak ameliyatları yapılabilmektedir. Çocukluk döneminde gerçekleştirilecek olan kepçe kulak ameliyatlarına ise, estetik cerrah tarafından yapılan muayene sonucunda karar verilmektedir.

  Kepçe kulak ameliyatı, yetişkinlere de gerçekleştirilebilen ancak çocukluk döneminde yapılması, çocuğun psikolojik ve sosyal yönden daha özgüvenli ve sağlıklı şekilde gelişim göstermesi bakımından önemlidir. Bu bakımdan ilkokul öncesi dönemde kepçe kulak ameliyatı yapılması açısından en uygun bulunan yaş aralığı; 4-6 yaş civarı olarak belirtilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
  İlgili link: https://www.dryusufcan.com/kepce-kulak