kepçe kulak

Kepçe Kulak

Kulak fonksiyonel açıdan (işitme duyusu) önemli olmakla birlikte aynı zamanda estetik bağlamda da büyük önem taşımaktadır. 3 ana bölümden oluşan kulak organın dış kulak bölümünü oluşturan kulak kepçesindeki şekil bozuklukları kepçe kulak olarak tanımlanmaktadır. Kepçe kulak problemi özellikle çocukluk ve ergenlik çağında sosyal ve psikolojik problemlere neden olabilmektedir. 

Kulaktaki Şekil Bozuklukları

Kulak organında doğumsal ya da travmatik olaylar sonucunda sık yaşanan şekil bozuklukları arasında; kulak yokluğu ve kepçe kulak problemi bulunmaktadır. Kepçe kulak bazı bölgelerde yelken kulak olarak da tanımlanmaktadır. Dış kulak bölümünü oluşturan kulak kepçesi işitme sürecinde de önemlidir. Çevredeki sesler kulak kepçesindeki kıvrımlara çarparak orta kulak bölümüne ulaşmakta ve işitme yoluna dahil olmaktadır. Kepçe kulak probleminin ya da kulak yokluğu problemlerinin yaşanması durumunda çevredeki sesler kulak yoluna dengesiz bir şekilde ulaşacak ve bu durum da duyumu önemli derecede etkileyecektir. 

Kepçe kulak problemi özellikle çocukluk çağındaki çocuklarda psiko-sosyal problemlere kaynaklık etmektedir. Doğumsal bir problem olan kepçe kulaklar okulda uyum problemleri yaşanmasına ve özgüven eksikliklerine neden olmaktadır. Öyle ki kulak gelişimi 4 ila 5 yaşlarına kadar %80 oranında tamamlanmaktadır. Bu süreç sonrasında günümüzde kulak estetiği yapılabilmektedir. Uzmanlar kulak estetiği ameliyatının erken evrede (okul öncesi dönemde) yapılması gerektiğini savunmaktadır. Böylece kepçe kulak problemi yaşayan çocuğun okulda sosyal problemler yaşaması önlenmiş olacaktır. 

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği günümüzde genel anestezi uygulaması ile birlilkte gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık 1 ila 2 saat arasında değişmektedir. Kulak organının arka bölgesinde açılan kesi ile birlikte kulak kıkırdağında iç dikişler yardımı ile kulak kıvrımları oluşturulmaktadır. Kıvrımların oluşması sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılmakta ve gizli dikiş uygulamaları ile sabitlenmektedir. 

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında hastanede kalmaya gerek duyulmamaktadır. Bununla birlikte ameliyat sonrasında birkaç gün bandajların çıkarılmaması gerekmektedir. Bandaj çıkarıldıktan sonra ise hastanın duş almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında sıklıkla yaşanan geçici komplikasyonlar kulakta ödem toplanması ve morluklardır. Bu şikayetler yaklaşık 2 hafta içerisinde iyileşmektedir. 

Kepçe kulak ameliyatı olan çocukların özellikle oyun oynarken kulaklarının herhangi bir travmatik olaya karşı maksimum derecede korunması gerekmektedir. Yetişkinler ise birkaç gün sonra iş ve rutin yaşam koşullarına dönebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.dryusufcan.com/kepce-kulak-ameliyati-istanbul