Bağdat Caddesi. Beyaz Apt. No:339/7 Erenköy / İstanbul

Uyku Apnesi Sıkça Sorulan Sorular

Uyku apnesi; oldukça fazla kavramın bir arada kullanıldığı bir tanımlamadır. Apne solunumun 10 saniye boyunca durması olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra hipopne ise hava akımının %50 oranında azalması olarak tanımlanmaktadır. Uyku apnesi kısaca uyku sırasında solunumun durması olarak tanımlanmaktadır.

Horlama problemi özellikle basit horlama ise yapılacak değişiklikler ile geçirilebilmektedir. Bu değişiklikler uygun yastık seçimi, uyku pozisyonunun düzenlenmesi, kullanılan ilaçların değerlendirilmesi, alkol tüketilmemesi ve kilo verilmesi olarak sıralanabilmektedir.

Horlamayı önleyebilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Genellikle horlamaya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması sonucunda horlama probleminin önüne geçilebilmektedir. Ancak uygulanan yöntemlerin fayda sağlamaması durumunda mutlaka alanında tecrübeli bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Uyku apnesi problemi için kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Uyku apnesi testi polisomnografi adı verilen ve uyku testi için özel olarak geliştirilmiş cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Bu test uyku sırasında uygulanmakta ve solunumun durması ve uyku evreleri hakkında nitelikli veriler alınmasını sağlamaktadır.

Uyku apnesi tedavisi için alanında tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Hastanelerin KBB polikliniklerine de başvurulabilmektedir. Doktorunuz öncelikle sağlık öykünüzü dinleyecek ve ayrıntılı bir fizik muayene uygulayacaktır.

Uyku apnesi tedavisinin süresi uygulanacak yönteme göre farklılık gösterebilmektedir. Cerrahi yöntem ile tedavi sonrasında iyileşme süreci elbette ki konservatif yöntemlere oranla daha uzun sürebilmektedir. Uyku apnesi probleminde uygulanan tedaviye ek olarak yaşam tarzında da birtakım değişiklikler gerekebilmektedir.

Uyku apnesi tedavisi; yaşam tarzındaki değişiklikler, ilaç tedavileri CPAP cihazının kullanımı gibi yöntemler ile uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin fayda sağlamaması durumunda ise dil kökü ameliyatı gibi yöntemlere başvurulabilmektedir.