Bağdat Caddesi. Beyaz Apt. No:339/7 Erenköy / İstanbul
Domuz Gribi

Domuz Gribi

Swine Flu (Domuz Gribi) Nedir?

Domuzlarda hastalığa yol açan influenza tip A gurubundan İnfluenza A(H1N1) virüsünün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır. Pandemik (salgın yapan) Grip’te denmektedir. Hastalık ilk kez Nisan 2009 da Meksika’da sonra ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Kış Aylarında Görülen Gripten (Mevsimsel Influenza) Farkı Nedir?

İnfluenza A(H1N1) virüsü daha çok kış aylarında görülen diğer enflüanza virüsleriyle ile benzer özelliktedir. Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, İnfluenza A(H1N1) virüsü, insanlar yanında kuşları ve domuzları etkileyen ve mutasyon dediğimiz tip değişimine uğrayarak daha tehlikeli hale gelebilen bir genetik özelliğe sahiptir.

Belirtileri Nelerdir?

 • Bu gribin belirtileri, insanlarda görülen mevsimsel grip belirtilerine benzerdir.
 • Ateş (38 derece ve üstü)
 • Öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Yaygın vücut ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Üşüme – titreme
 • Yorgunluk, halsizlik hissi
 • Kusma ve ishal görülebilmektedir.

Mevsimsel gribe benzer şekilde bu gripte de hastalığın şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlarda vücut direnci düşük olanlarda daha ağır seyretmektedir.

Bulaşıcılık!

İnfluenza A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve diğer mevsimsel grip etkenleri gibi insandan insana kolaylıkla geçebilmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, aksırma esnasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaşır. Tokalaşma, öpüşme, sarılma ve yakın temas yoluyla direk alınabileceği gibi kapı kolu, masa, sandalye, telefon, elektrik düğmesi v.b gibi cansız yüzeylerden eller vasıtasıyla da alınabilir.

Tanı Koyma

Dünya sağlık örgütünün tanımladığı standartlarla burundan alınan sürüntünün PCR (Polymerase Chain Reactionpolimeraz zincir reaksiyonu ) testi ile tanı konmaktadır.

Bulaşmayı Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Hasta insanlar, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Bu süre boyunca istirahat etmeli ve diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır.

Hapşırma, öksürme gibi yollarla insandan insana bulaştığı için hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir.

Gereklilik halinde maske takılmalıdır.

Korunmada el yıkama da çok önemlidir. Kirli ellerle gözlere, burna ve ağza dokunmak virüslerin yayılmasına neden olabilir. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında eller su ve sabunla yıkanmalıdır.

Su ve sabuna ulaşılamayan yerlerde sokakta, toplu taşıma araçlarında, alış veriş merkezlerinde, okullarda alkol içeren el dezenfektanları kullanabilinir.

Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı ve sonra mendil atılmalıdır.

Bulunulan mekân sık, sık havalandırılmalıdır.

Bol sıvı alınmalı daha çok taze meyve sebze içeren gıda tüketilmeli, iyi beslenmeye ve dinlenmeye dikkat edilmelidir.

Dünya sağlık örgütünün ve sağlık bakanlığının tedavi önerileri;

Destekleyici tedavi : Hastalığın hafif seyrettiği kişilerde risk gurubu içinde yer almıyorlarsa hastane yatışı ya da antiviral tedavi gerekmemektedir.

Ateş düşürücü – ağrı kesici ilaçlar, sıvı alımının artırılması ve dinlenme önerilmektedir. Antibiyotikler profilaksi amacıyla kullanılmamalıdır.

Yatırılması ve antiviral ilaçların kullanılması gereken gruplar;

Risk gurubunda yer alanların, ciddi veya komplikasyonlu vakaların tedavisi hastaneye yatırılarak antiviral ilaçlarla mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.

Risk gurupları

 • Hamile kadınlar.
 • Hastalığı hızla ve şiddetli olarak ilerleyenler.
 • Pnömonisi olanlar.
 • Altta yatan başka hastalıkları olanlar.

Domuz Gribi Aşısı Yapılmalı mıdır?

Şu anda salgın yapan bu virüs tehlikeli olmamakla birlikte gelecekte mutasyona uğrayarak tip değiştirme ve çok ciddi ölümcül salgınlara yol açma potansiyeli taşıdığı için Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı İnfluenza A(H1N1) virüsüne karşı hazırlanan aşıların özellikle risk guruplarından başlanarak yapılmasının yararlı olduğu düşüncesindedir.

Domuz Gribi (A / H1N1) Nedir?

Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Bu virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz Gribinin (A/H1N1) Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda görülen mevsimsel grip belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bunlar:

 • Ateş,
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı,
 • Öksürük,
 • Üşüme
 • Yaygın vücut ağrısı,
 • Yorgunluk
 • Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir

Domuz Gribi (A/H1N1) Virüsü Bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir

Domuz Gribi (A/H1N1) Nasıl Bulaşmaktadır?

Domuz gribinin de mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir

Kişilerin Domuz Gribi Olduğu Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Burundan veya boğazdan alınan sürüntü örneklerinin laboratuvar ortamında test edilmesi sonucunda teşhis konulmaktadır.

Domuz Gribinden En Çok Etkilenecek Risk Grubunu Kimler Oluşturmaktadır?

Bebekler (iki yaş altı), hamileler, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar ile bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, en çok etkilenecek risk grubunu oluşturmaktadır.

Domuz Gribinden Korunmak İçin Mevsimsel Grip Aşısı Olmak Yeterli midir?

Hayır.

Domuz Gribi Aşısını Kimler Yaptırmalıdır?

Enfeksiyonu ağır geçirme ihtimali bulunan risk grupları, sağlık personeli ile domuz gribinden dolayı ölümlerin yoğun olduğu ülkelere gidecek olan kişilerin, bu aşıyı yaptırması gerekmektedir.

Domuz Gribini (A/H1N1) Tedavi Eden İlaçlar Var mıdır?

Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Oseltamivir veya Zanamivir kullanımı Domuz Gribi A/(H1N1)’nin önlenmesinde CDC (ABD Centers for Disease Control and Prevention) tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmesinden itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir

Hastalığa Yakalanan Kişiler Ne Kadar Süreyle Bulaştırıcıdır?

Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Bu durum; erişkinlerde yaklaşık olarak 7, çocuklarda ise 12 gün olarak ifade edilebilir.

Çocuklarda Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Şunlardır 

 • Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
 • Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
 • Huzursuzluk
 • Mavimsi cilt rengi
 • Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
 • Yeterince sıvı alamama
 • Döküntü

Erişkinlerde Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Şunlardır

 • Ani baş dönmesi
 • Bilinç bulanıklığı
 • Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
 • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 • Şiddetli bulantı ve kusma

Daha Çok Hangi Yüzeyler Bulaşma Kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Sulardan Domuz Gribi (A/H1N1) Virüsü Bulaşabilir mi?

İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma bulgularına rastlanılmamıştır.

Ev ve Eşyaların Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Domuz Gribinden (A/H1N1) Nasıl Korunabiliriz?

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız
 • Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir
 • Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız
 • Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz
 • Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz
 • Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız

Hastalıktan Korunmak İçin Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.

Domuz Gribi (A/H1N1)

Esen Panik Rüzgârına Mahkum Olup, Savrulmalı Mıyız; Yoksa Bilinçli Bireyler Olarak Mı Davranmalıyız?

Birey olarak dikkat etmemiz gereken, hijyenin önemini kavramak…

Bu sadece hastalıkların gündeme geldiği “fırtınalı” dönemlerde değil, hayatımızın her anında önemli bir yere sahip olmalı… Basit gibi görünen ve çoğumuzun bildiğimizi varsaydığımız ama uygulamada maalesef üstünkörü yapılan temizlik alışkanlıklarımız…Oysa her birey, kişisel hijyene biraz daha dikkat ettiğinde, toplumsal olarak karşılacağımız olumsuz örnekler de kendiliğinden azalmış olacaktır. Böylece, gündemin manşetinde büyük puntolarla belirtilen “dikkat edilmesi gerekenler listesi” bizlerin hayatında zaten varolan demirbaşlarımız olarak yeralacaktır…

Birey olarak nelere dikkat etmeliyiz?

Gelişen teknoloji ve yaşam koşulları nedeniyle 21.yy’ın insanı, hayatını sadece kendi evinde ve sınırlı sayıdaki yakın çevresi ile geçirememektedir. İş koşulları nedeniyle hayatın içinde aktif olarak bulunan günümüzün sosyalleşmiş insanı, olası sağlık sorunlarıyla da birebir karşı karşıya kalmaktadır. Kendimizi hayatın tehlikelerinden izole edilmiş bir şekilde koruyamayacağımıza göre, nasıl bir önlem alabiliriz? Sağlıklı beslenerek, temizlik kurallarını, kural olmaktan çıkarıp, yaşam şeklimiz haline dönüştürerek, spor yaparak (mutlaka spor merkezlerine üye olmak gerekmiyor! kısa yürüyüşler, asansör yerine merdiven kullanmak gibi..), vücuda zararlı olduğu bilinen ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen zararlı maddeleri kullanmayarak (sigara vb gibi).

Üst solunum enfeksiyonu nedeniyle hastalandığımızda; bulunduğumuz ortamı havalandırarak, bol sıvı tüketerek, doktorumuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak kullanarak ve hastalık süresince dinlenerek, kendi sağlığımıza özen gösterdiğimiz gibi; kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kaldığımız durumlarda öksürürken ya da hapşırırken ağzımızı tek kullanımlık kâğıt mendillerle kapatarak, toplu taşıma araçlarında mümkünse bir ya da iki pencerenin açık bulundurulmasına dikkat ederek ve ağzımızı yine tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatarak ve sonrasında mutlaka ellerimizi yıkayarak, hasta olduğumuz zamanlarda, selamlaşma geleneğimize (el sıkışarak öpüşme, sarılma gibi) kısa bir süre ara vererek; rahatsızlığın başka insanlara da bulaşmaması için gereken önlemleri almış olacağız.

Domuz gribi aslında tüm grip vakalarının nedeni olan İnfluenza A grubuna dahildir yani tipik grip mikrobudur. Ancak yeni bir virüs olduğundan ne yazık ki yayılma hızı daha fazla olmaktadır.

Aynı grupta olduğu için tüm grip semptomlarını da aynı şekilde gösterir. Bir kişinin domuz gribi mi yoksa klasik grip mi olduğunu ancak virüs izolasyonu (sadece belirgin merkezlerce yapılıyor) sayesinde anlayabiliriz. Ancak yakın zamanda domuz gribi olduğu bilinen bir kişiyle temas ya da böyle bir ülkeye seyahat var ise şüphelenilebilinir.

Bebekler (iki yaş altı), hamileler, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar ile bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, beslenme bozukluğu olan kişiler, riskli grubu oluşturmaktadır.

Bu riskli gruplar hem klasik grip hem de domuz gribi için tehlike içermektedir. Bol su alımı, dengeli ve düzenli beslenme, bulunulan ortamların havalandırılması ve hijyene dikkat etmek bizleri koruyacaktır. Ayrıca yayılmayı önlemek amacıyla hapşırırken tek kullanımlık mendillerle ağzımızı ve burnumuzu kapatmak, sık sık ellerimizi yıkamak, hastayken kalabalık ortamlarda bulunmamak, hasta kişilerle yakın temasta bulunmamak gibi basit önlemleri almamız da faydalı olacaktır.

Enfeksiyonu ağır geçirme ihtimali bulunan risk grupları, sağlık personeli ile domuz gribinden dolayı ölümlerin yoğun olduğu ülkelere gidecek olan kişilerin, domuz gribi aşısını yaptırmasında fayda vardır. Domuz gribinden korunmak için mevsimsel grip aşısı olmak yeterli olmayacaktır.

Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmesinden itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir. Ayrıca istirahat, destekleyici besin ve ilaçlar da kullanılabilir ancak riskli grupların hastanede yatırılarak tedavisi gerekir. “Tüm bunlara dikkat edeceksiniz ve riskli grup içerisinde de bulunuyorsanız, grip aşısını olacaksınız ve asla hastalanmayacaksınız!” ifadesini maalesef kullanamıyoruz. Çünkü burada istatiksel verileri incelemek gerekiyor.

Günümüzde, trafik kazalarından kaybedilen insan sayısı da ne yazık ki daha fazla…Belki grip olmadınız ama trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle her an bir kaza içerisinde yeralabilirsiniz…Ne yazık ki hayatta hiçbirşeyin kesin olarak garantisi bulunmuyor.