Bağdat Caddesi. Beyaz Apt. No:339/7 Erenköy / İstanbul
burun eti nedir

Burun Eti (Konka)

Sağlıklı bir yaşam için burundan rahat bir nefes alabilmek çok önemlidir.

Burnun iç bölümünde solunuma en etkili olabilecek iki yapı mevcuttur. Birisi burun orta bölmesi yani septum, diğeri ise burun içi 2 tarafda ortalama 3’er adet olan (alt, orta ve üst) burun etleri yani konkadır. Burun etleri gün içerisinde belirli aralarla dönüşümlü olarak şişip inerler. Bu sayede sağlıklı nefes almayı düzenlerler.

Kış aylarında, solunum yoluyla alınan hava, haliyle vücut dengesine göre soğuk niteliktedir. Soğuk havalarda solunum yoluyla alınan gerekli hava, burun eti tarafından ısıtılmakta ve nemlendirilmektedir. Burunun her iki tarafında da bulunan burun etinin görevi, akciğere nefes yoluyla çekilen havanın solunum için uygun hale getirilmesidir.

Soğuk havalarda, burun etinin içindeki kan damarlarının kanla dolarak gerçekleştirdiği ısıtma ve nemlendirme işlemi sonucunda, akciğerler havayı alabilecek hale gelmekte ve solunum fonksiyonu sağlanabilmektedir.

Bazı durumlarda ise, burun etinde gereğinden fazla ve anormal nitelikte büyüme gerçekleşebilmektedir. Meydana gelen bu büyüme çeşitli problemlere sebep olabilmekte ve ilaçla tedavi edilemeyen durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlarda burun etine ameliyat uygulanarak, küçültülmesi gerekmektedir.

Burun Eti Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Burun etleri, yumuşak doku ve kemikten oluşmaktadır. Burun eti büyümesi, genellikle alt kısımda ve orta kısımda meydana gelmektedir. Üst kısımda burun eti büyüme sorunu pek oluşmamaktadır. Burun etinde meydana gelen büyüme, yumuşak dokuda ya da kemikte ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, hem kemikte hem de yumuşak dokuda anormal nitelikte büyümeler meydana gelebilmektedir. Burun etinde meydana gelen büyümelerin sebeplerini genel olarak şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Hamilelik durumlarında; burun etinde büyüme meydana gelebilmektedir.
  • Alerjik reaksiyonlarda; burun eti alerjik hassasiyet sonucu şişebilmekte ve meydana gelen bu şişme burun etinde büyümeye sebep olarak, nefes fonksiyonlarını etkileyebilmektedir.
  • Burun eğriliği; burun etinde büyümeyi beraberinde getirebilmektedir. Burunun her iki tarafında bulunan burun eti, bu bölgede meydana gelen ya da mevcut olan bir deformasyon sonucu büyüme gösterebilmektedir.
  • Kullanılan ilaçlar; üst solunum yolu hastalıklarının tedavisini sağlarken, içlerinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle burun etinin büyümesine sebep olabilmektedir. Özellikle burun açıcı spreylerin ve burun damlalarının 5 günden uzun süre diliminde kullanılması durumunda, burun içinde kuruma meydana gelebilmekte, burun eti büyümesi sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Kimyasal niteliğe sahip ilaçlar, bir sorunun tedavisini sağlarken, başka bir sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.
  • Alerji; toz, polen vs. gibi etkenler alerjisi bulunan insanlar, bu gibi içeriklere sahip havayı soluduktan sonra burun etlerinde uzun süre kalıcı nitelikte şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda alerjisi olan insanlar için nefes almak, oldukça zor hale gelebilmektedir.
  • Enfeksiyonlar; kişilerde burun etlerinin şişmesine ve solunumun zor hale gelmesine sebep olabilmektedir. Özellikle viral enfeksiyonlar ve sinüzit gibi tekrar gösteren hastalıklar, burun etlerinin şişip büyümesine sebep olabilmektedir.
  • Çevresel faktörler; insan sağlığı üzerinde en direk etkiyi solunum yoluyla oluşturmaktadır diyebiliriz. Solunan havanın kirli olması, sigara içilen duman altı ortamlarda bulunmak gibi örnekleyebileceğimiz dış faktörler, burun etinde büyümeye sebep olabilmektedir. Özellikle, içinde yaşanılan veya uzun vakit geçirilen ortamların havasız olması, burun etinde büyüme meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Orta burun etinde şişme ise daha farklıdır. Bu şişme genellikle orta konkanın iç kısmın hava ile dolması şeklinde olur (konka bulloza ).

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Nedir?

Burun eti küçültme ameliyatı, burun etlerinde şikayetlere sebep olacak nitelikte büyüme meydana gelmesiyle, burun etinin küçültülmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonlardır.

Burun eti ameliyatları; sürekli burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde, uyku apnesi sorunu olan kişilerde, burun etlerinde meydana gelen büyüme sonrası solunum sorunu yaşayan kişilerde uygulanmaktadır. Ayrıca, kemikle birlikte yumuşak dokuda anormal nitelikte büyüme gözlemlenen kişilerde, alerjik ya da genetik birtakım faktörler sonucu, sürekli burun eti büyümesi sorunu yaşayan ya da burun eğriliği bulunan kişilerde, burun eti küçültmeden çok burun etinin alınması uygulanmaktadır.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Burun etinde meydana gelen büyümeler, temel olarak şu durumlarda burun eti küçültme ameliyatı uygulanmasıyla sonuçlanmaktadır;

  • İlaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda; burun eti büyümeleri ancak burun etinin küçültülmesi ameliyatıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Burun etinde oluşan büyümeler, ilaç tedavisiyle iyileşme sağlanamadığı sürece, burunda sürekli tıkanıklıklar meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda oluşan solunum güçlükleri, yaşam kalitesini etkileyecek derecelere ulaşarak burun eti küçültme ameliyatlarına sebep oluşturmaktadır.
  • Burun etlerinde ve kemiklerinde büyüme meydana gelmesi durumlarında; burun eti küçültme ameliyatı uygulanmakta ancak, burun etinde sürekli meydana gelen büyümelerde burun etinin alınması gerekebilmektedir.
  • Rhinitis Medicamentosa Hastalığı; burun açıcı spreylerin ve burun damlalarının gereğinden fazla ya da uzun süre kullanılması sonucu oluşarak burun etinde büyüme meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Burun iç zarının iltihaplanması olarak tanımlanabilecek bu hastalık sonucu burunda kuruluk ve burun etlerinde sürekli büyüme meydana gelmektedir. Bu durumda kişinin burun eti küçültme ameliyatı gerçekleştirmesi gerekli hale gelmektedir.