Bağdat Caddesi. Beyaz Apt. No:339/7 Erenköy / İstanbul
Anestezi

Anestezi

Anestezi (Narkoz) hastaların ağrı duymadan ameliyat olmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Anesteziden korkmayınız. Anestezi , bayılmak değil kontrollü olarak bir anestezi uzmanı tarafından uyutulmak ve ameliyat bittikten sonra yine kontrollü olarak uyandırılmak demektir.Hastaya damar yolu ile anestezik madde verilir. Sonra nefes borusuna konulan tüp yardımı ile solunum sağlanır. Ameliyatınız süresince anestezi uzmanınız yanınızda olacak , solunum ve kalp başta olmak üzere kan basıncı, besin ve böbrek fonksyonları vb..gibi tüm hayati fonksiyonlarınızı takip edecek ve ameliyat bitiminde sizi uyandırıp yatağınıza gönderecek.

Anestezi doktorunuz sizin ile ameliyat günü yada daha öncesinde görüşecek, kalp, şeker hastalığı, astım, alerji vb. gibi hastalıklar olup olmadığı veya düzenli kullandığınız ilaç olup olmadığını soracak, gerekli tüm tetkikleri isteyecek ve alınan sonuçlar değerlendirilecek , hiç bir problem olmadığı takdirde genel anestezi verilecektir. Ameliyat olacak kişi ameliyattan 6 – 7 saat öncesinden hiçbir şey yememiş ve içmemiş olmalıdır (aynı oruç gibi) . En az 10 gün öncesinde Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların , 5 gün öncesinden sigara içiminin kesilmesinin ameliyat sonrası şikayetleri azaltacağını ve bu dönemin daha rahat geçirileceğini unutmayınız.

Anestezi her zaman hastaya ve onun sağlık durumuna göre göre ayarlanır . Hastalar genellikle ameliyathanede ellerine takılacak küçük bir iğneden verilecek ilaçlarla uyutulur. Ameliyathaneye indirilmeden önce genellikle Pre-medikasyon (ya da halk arasındaCesaret iğnesi yada şurubu) dediğimiz bir ön hazırlık yapılır.

Anesteziden çıkan hastalar ameliyattan sonra ilk saatlerde verilen ağrı kesicilerin etkisi ile uykuya eğilimli, ancak sorularınıza cevap verecek , şikayetlerini söyleyebilecek halde olurlar, endişelenmeyiniz.